پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ:

 

دانشجویان و همکاران گرامی می توانند سئوالات خود را از طریق ایمیل counselingcentermui@gmail.com بصورت کلمه رمز با مشاور درمیان گذاشته و از طریق همین سایت پاسخ را دریافت نمایند.

نام مشاور: خانم طغیانی (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی)

 

 

سوال: من خواستگاری دارم که شرایط خوبی داره و خانواده اصرار دارند که حداقل یک جلسه خواستگاری برگزار بشه. اما از طرفی یکی از پسرهای همکلاسی هم به من توجه خاصی داره و یکی دو بار ابراز علاقه کرده. خواستگارم را ندیدم و حسی بهش ندارم. ولی نسبت به این همکلاسی با اینکه قبلا اصلا حس خاصی نداشتم و شاید حتی از ظاهر و رفتارش خوشم نمی اومد، بعد از این ابراز علاقه، یک هیجان و احساس خاصی دارم و واقعا سردر گم هستم. خیلی بلاتکلیفم سوال من اینه که ازدواج سنتی باشه بهتره یا به شیوه مدرن ودوستی ؟

جواب: باسلام . دخترم  این تعارض بزرگ شاید برای خیلی از دختر، پسرهای هم سن شما پیش آمده و شاید عدم شناخت در این زمینه باعث از دادن برخی موقعیت های خوب در ازدواج  و یا آسیب دیدن از برخی شرایط پیش آمده ، باشد.

اینکه ما ازدواج رابه دونوع سنتی وغیرسنتی تقسیم کنیم و ازدواج عاشقانه وخوشبختی راکنار ازدواج غیرسنتی قراردهیم، کارغیرمنصفانه ایست. چون سنت وعرف ما هیچوقت براین عقیده نبوده است که جوانان بدون شناخت وآشنایی با یکدیگر ازدواج کنند.  این دسته بندی مفاهیمی مثل عشق، دوست داشتن وخوشبختی را در ردیف ازدواج غیرسنتی قرارمیدهند، درحالی که درپسِ واژه ازدواج سنتی وخانوادگی، زور واجبار و بی محبتی وسردی عاطفی به ذهن افراد خطورمی کند. ولی هیچ سند وآماری برای صحت این نوع تقسیم بندی وجود نداره. شاید خانواده ها در قدیم محدودیتهای سختی بر سرراه ارتباط و شناخت فرزندان خود میگذاشتند ولی در حال حاضر این سیستم تغییر کرده و این فرصت را در اختیار شما قرار خواهند داد تا با شناخت کافی انتخاب و ازدواج کنید.

این تعارض به این دلیل هست که ما برداشت غیر واقعی یا ناقصی ازفرآیند ازدواج سنتی داریم." اگر منظورتون از ازدواج سنتی اینه که شما بدون دیدن و بدون صحبت و شناخت مجبور باشی به عقد کسی در بیای و حق انتخاب خودت رابه والدین واگذارکنی" بله این شیوه درستی نیست و احتمال شکست در آن زیاده. 

توصیه ی ما این هست که سنتی اما  مدرن ازدواج کنید. (سنتی یعنی تحت نظارت وهمراهی با خانواده، مدرن و امروزی یعنی با شناخت کافی) .

نوع آشنایی چندان مهم نیست. اینکه خانمی شما را برای پسرش خواستگاری کرده یا  یک همکلاسی یا همکار از شما خواستگاری کرده، تعیین کننده احتمال خوشبختی یا بدبختی نیست.

درست اینه که در هر دو حالت اگر فرد معیارهای اولیه را داشت و مورد تایید بود،  ارتباط و شناخت از همان ابتدا خانوادگی شده تا بخشی از شناخت که همان اطمینان از واقعی بودن و ثبات خواستگار است (نه فقط یک ابراز علاقه بدون تعهد) ایجاد شده و پس از آن، دو نفر با اطلاع و نظارت خانواده به شناخت برسند.

فراموش نکنیم که آشنایی با خانواده طرف مقابل  و مشاهده تعاملات  فرد در جو خانوادگی ، بخش مهمی از شناخت قبل از ازدواج می باشد. به این نکته توجه کنیم که  برای دو دانشجوی همکلاسی مجاورت و حضور در یک فضای مشترک به اسم دانشگاه  و ارتباط با همکلاسی ها ، اساتید وداشتن فعالیتهای مشترک ایجاد هویتی یکسان و نزدیک به هم می کنه که همان هویت دانشجویی است وفقط محدود به همین دوران است.  

وقتی هر دختر و پسری در بین خانواده و فرهنگ خودش قرار میگیرد این هویت موقت دانشجویی جای خودش را به هویت اصیل و واقعی داده و ممکنه  نسبت به هم احساس غریبگی و ناآشنایی پیدا کنند.

مشارکت خانواده ها در فرایند شناخت،  تعهد طرفین رابه رابطه و تفکر منطقی و مسئولانه بیشتر کرده و احتمال سوء استفاده احساسی، عاطفی و جنسی را کمتر می کند .

اینکه فکرکنیم فقط عشق قبل از ازدواج به تنهایی می تواند برای ما یک زندگی گرم وعاشقانه رافراهم کند، یک تفکر غیرمعقولانه است. اگرتعداد دوستی هایی که به قصد ازدواج شروع  می شود را در نظر بگیریم به نظرشما چند درصد آنها نهایتا وارد فرایند خواستگاری و ازدواج میشود؟ به نظرمن شایدکمتراز ۱۵ درصدکه دربین ۸۵ درصد باقیمانده یعنی رابطه هایی که حتی به خواستگاری همن رسیده پدیده شکست عاطفی و افسردگی وسوءاستفاده به شدت موج میزند. برخی ازآن ۱۵درصد هم گاه با مواجه شدن با واقعیات وتفاوتهایی که درخانواده ها وجود دارد عقب نشینی می کنند و یا آنقدر برای جلب رضایت خانواده ها انرژی صرف می کنند که بعد از ازدواج خالی از انرژی وذوق وشوق می شوند .

شاید خانواده ها در قدیم محدودیتهای سختی بر سرراه ارتباط و شناخت فرزندان خود میگذاشتند ولی در حال حاضر این سیستم تغییر کرده و این فرصت را در اختیار شما قرار خواهند داد تا با شناخت کافی انتخاب و ازدواج کنید. ارتباطی که جدای از نوع و شیوه آشنایی، بلافاصله در مسیر صحیح خانواده و شناخت و تصمیم گیری قرار گیرد،  احتمالات منفی را به حداقل می رساند.

خانواده ها باید این فرصت را به فرزندان خود داده و به انتخاب فرزندشان احترام بگذارند و فرصت و همراهی لازم را برای شناخت  در اختیارشان بگذارند. متقابلا فرزندان هم باید در انتخاب خود خانواده ها را در نظر گرفته  و از تجربیاتشان استفاده کنند . حتی  اگر رفتار یا اصرار یا مخالفت غیر منطقی از جانب خانواده وجود دارد باید تلاش کنند تا با صحبت یا کمک گرفتن از مشاور یا بزرگترهای فامیل، زمینه را برای کسب رضایت فراهم کنند.

 

 

 سوال : چرا عشق تو روابط کسایی که با هم را بطه دوستی دارند، بیشتر از کسانی است که سنتی ازدواج می کنند؟

این جمله یک برداشت ناقص و نوعی توجه گزینشی است.

  •  آیا همه افرادی که با دوستی و رابطه قبلی با هم ازدواج کرده اند، خوشبختند و مشاجره و طلاق بین آنها نیست؟! قطعا  در بسیاری از این نوع ازدواجها مشاجره و طلاق هم هست.
  • و آیا در ازدواج  همه کسانی که آشنایی سنتی داشتند ولی با شناخت خوب ازدواج کرده اند، عشق و علاقه وجود ندارد؟! قطعا  در بسیاری از این نوع ازدواجها  هم عشق وجود دارد.

در هر دو نوع ازدواج رابطه عاشقانه هست و آدمهایی که در یک رابطه عاشقانه هستند، معمولا به شدت از رابطه خود محافظت می کنند. و به روح ، روان ، علایق وسلیقه های طرف مقابلشان توجه می کنند. هرکاری می کنند تا معشوق خود را از دست ندهند. این موضوع باعث می شود تا رابطه را به بهترین صورت حفظ کنند و ازهرکاری که موجب رنجش وآزار طرف مقابل میشود پرهیز نمایند. راحت گذشت می کنند و فداکاری برای آنها سخت نیست. اما وقتی  این عشق قبل از شناخت و دیدن واقعیتها ایجاد شود و فرد در ادامه واقعیات را نبیند و گذشت و فداکاری و سازش بیجا داشته باشد، معمولا تجربه نشان میدهد دراین سبک ازدواجها، نه فقط خواسته ها تامین نمی شود،  بلکه باید با نداشته های همسرنیزکنار بیایند و بعد از فروکش هیجان عشق احساس شکست می کند.

"آدمها برای ادامه زندگیشان بیشتر به عشق نیاز دارند تا شروع زندگی خود"

برخی افراد وقتی عاشق می شوند و برای انتخاب انجام شده ، بیش از حد پافشاری نموده و در مقابل خانواده می ایستند تا به خواسته خود برسند ، بعد از وصال، برای اینکه زیر سوال نروند و با سرزنش خانواده مواجه نشوند، بیشتر از دیگران مشکلات را نادیده گرفته و تحمل می کنند و سعی می کنند نمای خوبی از زندگی خود به دیگران نشان دهند. این موارد نکات مثبتی است که هر کسی با هر نوع ازدواج و انتخابی میتواند از آن بهره ببرد.

پس عشق و علاقه و موفقیت درازدواج و  زندگی مشترک ربطی به شیوه و نوع آشنایی یا ازدواج ندارد بلکه به نوع نگرش و عملکرد ، در مواجهه با واقعیات زندگی مشترک ربط دارد  .