نشست صمیمانه فعالین دانشجویی با مسئولین دانشگاه برگزار شد

به گزارش مفدا اصفهان در ابتدای این دیدار حجه الاسلام خوشنویس زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه که این جلسه به دعوت وی تشکیل شده بود، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان، نکاتی را در مورد ویژگی های نقد منصفانه بیان کرد.
خوش نویس زاده هفت نکته را از ویژگی های نقد صحیح و سازنده دانست که بر این اساس نقد و انتقاد نباید منافاتی با وحدت داشته باشد، فرصت سوء برداشت و سوء استفاده به دشمنان ندهد و خلاف قرآن و موازین اسلام نباشد. وی افزود: بیان نقد به تنهایی فایده ای ندارد و منتقد باید در کنار سخنان انتقادی، راه حل نیز برای پیگیری مشکل ارائه دهد. مسئول نهاد با تاکید بر ادبیات درست و مودبانه در نقد، تدریجی بیان نمودن را شرط تاثیر گذاری انتقادات دانست. همراه بودن آرمان گرایی و واقع گرایی در کنار یکدیگر آخرین نکته ای بود که خوش نویس زاده از دانشجویان خواست در بیان نقدهای خود به آن توجه کنند.

در ادامه جمعی از فعالین دانشجویی به بیان نقطه نظرات خود در مورد مسائل مختلف دانشگاه پرداختند. سارا اسماعیلی نماینده انجمن علمی دانشجویی اتیکت با اشاره به محتوای بدون بالین بسیاری از سرفصل های آموزشی، رسالت این انجمن را برگزاری کارگاه های آموزشی و بالینی کردن آموزش دانست.

خانم عابدی نماینده بسیج خواهران در ابتدای بیانات خود خواستار حضور بیشتر دکتر چنگیز در جمع دختران دانشجو شد. وی همچنین با انتقاد از وضعیت پوشش و حجاب در دانشگاه خواستار نظارت بیشتر در این موضوع گردید.

علی لطفی نماینده هیئت دانشجویی خوابگاه جی،  نبودن نظارت را یکی از مشکلات عمده مدیریتی در دانشگاه دانسته، و یکی از عوارض عدم نظارت بر اجرای قانون را وضعیت نامناسب پوشش و روابط وسیع دختران و پسران در دانشگاه خواند. انتقاد از بعضی از قوانین آموزشی دانشگاه بخش دیگری از سخنان علی لطفی بود.

امیرحسین سیاح نماینده انجمن علمی اتاق عمل، وضعیت  فرهنگی دانشگاه را در مقایسه با دانشگاه های دیگر مطلوب خوانده و عنوان نمود: محدودیت فساد ایجاد میکند و راه حل مسائلی مانند حجاب، ایجاد محدودیت های بیشتر نیست. وی با اشاره به محدودیت های بودجه ای انجمن های علمی، خواستار اعتبار بخشی جدی بیشتر به این انجمن ها  شده و تامین مکان فیزیکی مناسب برای فعالیت انجمن ها را لازم دانست.

فاطمه سالاری نماینده مجموعه طه خوابگاه کرمانی با اشاره به لزوم هم افزایی فکری کانون ها و تشکل ها، اختلاف نظر بین مجموعه های دانشجویی را سازنده و مفید دانست. وی ایجاد فضای شاد و نشاط آور در خوابگاه ها را یک نیاز جدی خوانده ولی با انتقاد از اجرای برخی برنامه های نامناسب در خوابگاه ها در شب شهادت حضرت خدیجه و حضور  داوران خانم در مسابقات پسران، خواستار اجرای برنامه های مفید و با نشاط و به دور از برنامه ای نامناسب شد.

علی مولیانیان  نماینده هیئت دانشجویی ثارالله نیز از  لزوم نظارت بر اجرای قوانین در دانشگاه صحبت کرده و  افزایش میزان استفاده از مواد اعتیاد آور و الکلی را معضل بزرگ خوابگاه های دانشجویی دانست. وی خواستار توجه بیشتر رئیس دانشگاه و معاونت دانشجویی فرهنگی به فعالیت های این هیئت شده و عنوان کرد: راهی به جز تمسک به سیره اهل بیت و توسل به امام حسین برای زنده نگه داشتن اسلام در جامعه نیست و این مهم در بستر هیئت های مذهبی انجام می پذیرد.

خانم قاسمی نماینده کانون قرآن و عترت  زمر با اشاره به لزوم شفافیت سازی بودجه کانون ها و محدودیت های بودجه ای، عنوان کرد:  لازم است همان طور که برای عذای جسم دانشجویان بودجه در نظر گرفته می شود برای غذای روح دانشجویان و معنویت آنان نیز اولویت قائل شد. وی سیاست های معاونت فرهنگی دانشجویی را در برخورد با جشنواره های فرهنگی سیمرغ و جشنواره قرآن و عترت متفاوت خوانده و بیان کرد انتظار می شود معاونت همان طور که از شرکت کنندگان در جشنواره سیمرغ حمایت می کند، از فعالین و برگزیدگان جشنواره قرآن و عترت نیز حمایت به عمل آورد.

مجید سلیمیان دبیر انجمن اسلامی دانشجویی با اشاره به قداست فضای فرهنگی دانشگاه، عنوان کرد این قداست نباید آماج کج سلیقه گی ها و محدودیت های نامناسب باشد. وی افزود: کانون ها و مجموعه های مذهبی باید به جای درخواست محدودیت، در جهت بهبود فضای عمومی فرهنگ سازی کنند. وی توزیع ناعادلانه امکانات و فضاهای فیزیکی در دانشگاه را یکی از مشکلات جدی مجموعه های دانشجویی خوانده و افزود: باید همه تشکل ها برابر قانون یکسان باشند نه این که بعضی در برابر هر برخوردی مصون باشند. پایبندی همگان به قانون  و لزوم شفاف شازی بودجه تشکل های دانشجویی از دیگر نکات مطرح شده توسط دبیر انجمن اسلامی دانشجویان بود و در نهایت با اشاره جایگاه خاص نهاد رهبری، خواستار نگاه پدرانه و یکسان مسئول نهاد به همه مجموعه های دانشجویی شد.

معین رضایی دبیر کانون جهاد علمی و دبیر مجمع کانون های فرهنگی دانشگاه با اشاره به رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاه، اجرای بعضی از سیاست ها را در این رکود موثر دانست. وی حذف کاردانشجویی از فعالیت های فرهنگی را اقدامی درست خوانده و عنوان کرد ولی در کنار این عمل باید حمایت های عملی از فعالین فرهنگی و دانشجویی انجام شود و شئون شخصیتی این فعالین باید حفظ شود. وی بار اصلی فعالیت های فرهنگی در دانشگاه را بر دوش کانون های فرهنگی دانست و خواستار حضور حداقل یک نماینده از کانون ها در شورای فرهنگی دانشگاه شد. رضایی فعالیت های جهادی را علم محور خوانده و با انتقاد از تعدد مجموعه های جهادی بدون برنامه ریزی علمی در دانشگاه، این امر با موجب خدشه دارشدن این فعالیت مقدس دانست.

حامد فدایی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان نیز نامناسب بودن وضعیت پوشش و عفاف و حجاب در دانشگاه را محور سخنان خود قرار داد و عرفی شدن قانون شکنی را معضل اصلی این جریان دانست.  وی با انتقاد از عدم تشکیل شورای امر به معروف و شورای عفاف و حجاب دانشگاه، این شوراها را متولی برنامه ریزی در مورد این موضوعات خواند. لزوم نظارت بر فضای مجازی و ایجاد نشاط اسلامی در دانشگاه توسط معاونت دانشجویی فرهنگی دیگر موارد مطرح شده توسط دبیر جامعه اسلامی بود. فدایی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب ابلاغ شده توسط رهبری،  برلزوم عملیاتی کردن این بیانیه در دانشگاه تاکید کرد. حامد فدایی افزود: عدالت به معنای برابری نیست و معیارهای عدالت برای بودجه بندی و توزیه امکانات تشکل ها باید مشخص شود. وی با انتقاد از درخواست برای افزایش اعضای شورای فرهنگی گفت به واسطه حضور زیاد تشکل ها،  فعالیت این شورا  از مباحث اصلی خارج شده است.

امیر حسین زارع دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتز،  بالینی کردن و کاربری کردن علم را رسالت اصلی انجمن های علمی خوانده، و عنوان کرد انجمن های علمی با وجود دو ساله بودن بسیار  بیشتر از کمیته های تحقیقات دانشجویی در دانشکده ها فعالیت دارند.

محمد نوری  دبیر کانون نماز راسخون با انتقاد از عدم تشکیل شورای اقامه نماز ، عنوان کرد مسئولین نهاد رهبری هیج توجهی به کانون نماز دانشگاه ندارند.

محسن محمدی نماینده کانون قرآن و عترت زمر بر تصویب و تایید رسمی اساس نامه ها و ایین نامه های کانون های فرهنگی توسط رییس دانشگاه تاکید کرد.
رضا ترکان دبیر کانون  جهادی ترنج تفاوت این کانون را فعالیت در سطح شهر دانست و از عدم حمایت و دلگرمی مئیولین دانشکده تغذیه از فعالیت های این کانون تخصصی انتقاد کرد. وی عدم کیفیت غذای سلف و عوارض آن را مانع ارائه یک رژیم غذایی مناسب به دانشجویان دانست.

زهرا خنجریان نماینده انجمن خیریه سفیر نور با اشاره به این که ما نماینده همه دانشجویان هستیم، گفت: ما نباید فقط از منظر خود مسائل را مطرح کنیم و فقط مشکلات کانون خودمون را بیان نکنیم. وی افزود در کدام دوره با قانون اجباری  مسئله حجاب حل می شود؟ با جداسازی دختران و پسران حل می شود؟ وی ادامه داد:  تشکل ها و هیئت ها با بودجه های ملیونی وظیفه فرهنگ سازی در این موضوع را دارند و وقتی کارها و فعالیت های تکراری می کنند نبیا مدام خواستار محدودیت های بیشتر شوند.

آقای غلامیان نماینده کانون پرند نیز با انتقاد از مدیریت و کادر اداری دانشکده داروسازی، این دانشکده را  ضعیف ترین دانشکده از  لحاظ آموزشی و فرهنگی دانست. وی تاکید کرد اجبار در پوشش در موضوع حجاب جواب مثبتی نمی دهد.

دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد پوشش،  عنوان کرد: تک عاملی نمی توان به مقوله فرهنگ نگاه کرد، این یعنی فرهنگ را نشناخته ایم. وی با تاکید بر لزوم تشکیل حلقه های فرهنگی برای شناخت فرهنگ، افزود: باید بررسی کرد هنجارها را چه کسانی می سازنند. نقش دانشجویان در این روند چه میزان است؟ نقش دانشگاه و مدیریت چه میزان است و مقررات و قوانین در این هنجار سازی موثر هستند.

پایان بخش این نشست صمیمانه اما صریح و شفاف، اقامه نماز جماعت و صرف افطاری بود.