هدف نهایی ما بهبود دادرسی در جهت تامین بیشتر حقوق دانشجویان و دانشگاه است

با سلام و سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید لطفا در مورد سابقه و اهداف این نشست های آموزشی برای ما توضیح بفرمایید؟

سلام و عرض ادب دارم خدمت همکارانم در مفدا دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ما از سال ۹۰ بازخورد پرونده های انضباطی را به دانشگاه ها ارائه می کنیم.از سال ۹۳  هر سال یکسری کارگاه های آموزشی را به صورت منطقه ای برگزار می کنیم. در این کارگاه پرونده هایی که جنبه آموزشی دارند را جهت بحث و تبادل نظر با همکاران به مشورت و بحث گذاشته و در کنار آن برای تسلط دبیران و کارشناسان، به آئین نامه و شیوه نامه ای که مقررات جاری آنهاست مراجعه می کنیم. هرچقدر دبیران و کارشناسان تسلطشان بر آئین نامه و شیوه نامه بیشتر باشد، بهتر می توانند پرونده ها را هدایت نموده و قوانین و مقررات را عایت نمایند. هدف ما هم دادرسی بهتر به منظور احقاق حق دانشجو ودانشگاه برای حفظ هنجار های بهتر و فضای بهینه تر فرهنگی و آموزشی در محیط دانشگاه است.

یکی از اقداماتی که برای اولین بار در شورای انضباطی انجام شدنظر سنجی از دانشجویانی است که به پرونده آنها رسیدگی شده است بازخورد این کار چه بود؟

کار مراجع بازرسی که شان نظارت دارند خیلی سخت است،ما به دست دانشجو گل و شیرینی نمی دهیم به او حکم می دهیم حالا بخواهیم نظرش را در رابطه فرایند دادرسی به پرونده اش هم بپرسیم.در این باره خیلی مقاومت می شد اما به لطف الهی بخاطر ایمانی که به بچه هایمان و بخاطر صداقت و پاکی سلامت نفسشان داشتم مسئولیت این کا را قبول کردم، خوشبختانه این اتفاق افتاد و ما به دست همان دانشجویانی که به آنها حکم دادیم رو سفید شدیم.

۷۴ درصد از دانشجویان محکوم ما در سطح کشور نظر مطلوبی نسبت به دادرسی داشتند و این باعث افتخار خانواده شورای انضباطی است. متاسفانه گاها سوءبرداشت هاو قضاوت هایی ناعادلانه راجع به شورای انضباطی اتفاق می افتاد. امیدوارم انشاالله این کار ادامه دار باشد و بتوانیم با نظری که از دانشجویان می گیریم عملکرد خودمان را ارتقاء دهیم.

آیا در رابطه با تغییر شیوه نامه اتفاقی افتاده است؟ الان شیوه نامه جدیدی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست تدوین قرار دارد؟

در ابتدای دولت یازدهم در حال تدوین یک شیوه نامه مشترک با همکاران آموزش عالی داشتیم که با استیضاح وزیر علوم متوقف شد.اکنون در کمیته اسلامی شدن دانشگاه ها متعلق به شورای عالی انقلاب فرهنگیدوباره این موضوع مطرح شده و قرار است شیوه نامه جدید با همکاری دو وزارتخانه تدوین شود.

در پایان از زحمات و دلسوزی های همکارانم در شورای انضباطی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در برگزاری مطلوب و میزبانی شایسته نشست تشکر می کنم.