معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: سیاست اصلی معاونت دانشجویی فرهنگی، ارتقای خدمت رسانی است

با سلام احترام؛ با توجه به گستردگی حوزه های خدماتی معاونت دانشجویی فرهنگی اگر اجازه دهید سوال اول در مورد تغذیه دانشجویان بپرسم؛ اقدامات معاونت دانشجویی سال تحصیلی جاری در این زمینه چه بوده است؟

 حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در طول سال ۹۸ با برگزاری جلسات مرتب شورای مدیران ، سیاست اصلی خود که ارتقای خدمت رسانی به دانشجویان می باشد را دنبال کرده است . یکی از این اقدامات که برای بهتر شدن و بالا رفتن میزان رضایت از تغذیه و افزایش تسهیلات برای دانشجو با همکاری طرف قرارداد سعی کردیم کیفیت غذا را افزایش دهیم. این کار منوط به بهبود مواد اولیه بود که این کار را نیز با به عهده گرفتن خرید مواد اولیه توسط خود، انجام دادیم.

دومین اقدام در بحث تغذیه همکاری با دو مجموعه ی خصوصی برای افزایش تنوع بود.

مورد اول، قرارداد رستوران خصوصی یاس، که با قرار دادن فضای آشپز خانه در اختیار رستوران، تنوع غذایی زیادی برای ناهار و شام برای دانشجو فراهم شده است ما بخشی از سوبسید غذا را در اختیار دانشجو قرار می دهیم.

ویژگی این کار این هست تمام امکانات توسط شرکت فراهم شده است. در شروع کار رستوران، درصد بالایی از دانشجویان گرایش پیدا کردند از این رستوران غذا تهیه کنند.

مورد دوم ، قرارداد با شرکت نامی نو است که ناهار و شام را تهیه می کند. همه ی هزینه ساخت این مجموعه توسط شرکت نامی نو پرداخت شده است و دانشجویان از این مجموعه نیز برای وعده های نهار و شام می توانند غذا با سوبسید معاونت دانشجویی فرهنگی تهیه کنند.

در مورد شرایط اسکان دانشجویان وامکانات خوابگاه چه اقداماتی صورت گرفته است و آیا برنامه ای در این حوزه هم اکنون در حال اجرا می باشد ؟

 یکی از مهمترین اقدامات می توان به تامین اسکان برای دانشجویان جدید الورود از طریق تبدیل فضاهای بلااستفاده در خوابگاهها به محلی مناسب برای سکونت این عزیزان اشاره کرد که پیش از این در خوابگاه های خودگردان خارج از مدیریت دانشگاه و با پرداخت هزینه های زیاد ساکن می شدند.  علاوه بر این افزایش تعداد سالن های مطالعه در خوابگاهها، انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی جهت بهبود وضعیت اینترنت خوابگاهها، تامین بخشی از تجهیزات مورد استفاده در خوابگاهها از طریق خیرین، بهسازی سالن های تلویزیون و سرویس های بهداشتی خوابگاهها را می توان به عنوان بخش های دیگری از برنامه های مدیریت دانشجویی در این حوزه نام برد.

.همچنین در راستای ادامه ارائه خدمات در سال جاری، بهسازی کامل سرویس های بهداشتی خوابگاه خرازی، بهسازی حمام های خوابگاه خرازی، بهسازی سالن ورزشی خوابگاه میرباقری، ساخت اتاق سایت و بهسازی حمام و سرویس های بهداشتی خوابگاه میرباقری ، بهسازی سلف خوابگاه جی، احداث سالن مطالعه و ایجاد حفاظ در تراس بعضی از اتاق ها و گسترش خوابگاه جی اقداماتی است که در سال ۱۳۹۹ پیش بینی و در حال پیگیری برای انجام آن است.

 شورای  صنفی به عنوان یک نهاد دانشجویی است که به پیگیری خواسته های رفاهی دانشجویان می پردازد، نحوه تعامل معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه با این شورا چگونه بوده است؟

در واحد مدیریت دانشجویی بر اساس درخواست های شورای صنفی دانشجویان همواره تلاش شده است تا بستری مناسب برای تقویت زمینه های مشارکت و همفکری با دانشجویان در حد توانایی و امکانات فراهم شود . در طول سال ۹۸ تعداد ۱۸ درخواست به صورت کتبی از طرف اعضای شورای صنفی به مدیریت دانشجویی ارائه شده است . مدیریت دانشجویی با برگزاری جلسات متعدد در حوزه دانشجویی و با اعضای شورای صنفی، بر اساس شرایط اقتصادی موجود درخواست ها را الویت بندی کرده و پس از آن به اجرای آن اقدام نموده که از جمله ان می توان به بهسازی راهروهای خوابگاه شهید ردانی پور ، نصب آیفون و اصلاح سیستم های تلفنی داخلی و پیجر خوابگاه کرمانی ، صدور مجوز تردد برای دبیران شورای صنفی در داخل دانشگاه ، برقراری کار دانشجویی ۱۰ تا ۲۱۰ ساعت (فصلی) بر اساس نامه دبیران شورا، بخشودگی ۷۰ درصدی جریمه های ناشی از رزرو غذا و عدم دریافت آن، موجه کردن غیبت دبیران شورای صنفی شرکت کننده در جلسات و برگزار کننده جشن دانشجویی، مکاتبات لازم برای فراهم کردن شرایط مناسب جهت انجام فعالیت های صنفی در دانشکده ها، بهسازی سرویس بهداشتی و سالن تلویزیون خوابگاه شهید خرازی ، شست و شوی فرش های خوابگاه کرمانی ، نصب دوربین ، گند زدایی مرتب خوابگاهها ، سلف و سرویس های ایاب الذهاب و در اختیار قرار دادن فضاهای در اختیار شامل سالن های اجتماعات و کنفرانس برای برگزاری نشست این عزیزان اشاره کرد

حوزه فرهنگی در سال جدید تحصیلی چه اقداماتی داشته است؟ به ویژه در مورد برنامه های این اداره در دوران تعطیلات ناشی از شیوع کرونا توضیح بفرمایید

در حوزه مدیریت فرهنگی، نظارت کامل بر اجرای فعالیت های فرهنگی با مشارکت مستقیم دانشجویان و گسترش فعالیت های فرهنگی متناسب با نیاز دانشجویان  از اهداف اصلی این بخش از حوزه دانشجویی فرهنگی بوده است.  از جمله اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی در طول سال ۹۸ می توان به ارزیابی و رتبه بندی فعالیت گروههای دانشجویی مانند تشکل های اسلامی ( ۵ تشکل)، کانون های فرهنگی هنری ( ۲۰ کانون )، انجمن های علمی (۳۰ انجمن ) ، کانون های مذهبی(۳ کانون)، کانونهای جهادی (۵ کانون) با هدف ایجاد رقابت سالم بین دانشجویان، اشاره کرد . علاوه بر این برگزاری ارودهای دانشجویی مختلف با رویکرد مشارکت دانشجویان با هدف افزایش فعالیت کار گروهی ، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی، احداث کتاب اردیبهشت جهت ایجاد فضای مناسب برای تشویق در مطالعه ، رتبه بندی نشریات دانشجویی از دیگر فعالیت های حوزه فرهنگی به شمار می روند. برنامه هایی که در سال ۹۹ در حوزه فرهنگی دنبال خواهد شد عبارت است از  پیگیری و برگزاری جشنواره ادبی ناقل، حمایت از پویش دانشجویی مقابله با کرونا ، برگزاری مسابقات مرتبط با کرونا ( مسابقه چالش صدا و دابسمش ، مسابقه نوازندگی و خوانندگی ، عکاسی هفته با عنوان پنجره ، مسابقه کوویدوفون، مجری گری ، استنداپ با موضوع کرونا )، گسترش کتاب اردیبهشت شامل کافه کتاب و ایجاد فضایی برای پر کردن اوقات فراغت دانشجویان .

اداره مشاوره و سلامت روان یکی از مدیریت های پرمخاطب و تاثیر گذار زیر مجموعه معاونت شماست؛ اقدامات این اداره در سال جاری تحصلی چه بوده است؟

 در بخش اداره مشاوره و سلامت روان، تامین ، حفظ و ارتقاء سطح سلامت روان دانشجویان از جمله اهداف اصلی می باشد. در این راستا اقداماتی از جمله اجرای طرح غربالگری و مصاحبه روانشناختی با دانشجویان جدید الورود ، اجرای طرح پیشگیری و درمان دانشجویان دارای افت تحصیلی ، برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی، برگزاری کارگاههای رفتارهای آسیب رسان و برگزاری کمیته پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ، فعال کردن شورای تامین سلامت روان ، فعال کردن کمیته تعامل دانشجویان ، فعال کردن هسته مشاوره پیشرفت تحصیلی دانشکده ها ، پیگیری و فعال سازی موضوعات مرتبط با استاد مشاور، راه اندازی کانال اطلاع رسانی سلامت روان دانشجویان انجام گرفته است . در سال ۹۹ در حوزه اداره مشاوره و سلامت روان علاوه بر تداوم برنامه های سال ۹۸ ، برنامه هایی از جمله پیگیری سلامت روانی دانشجویان از طریق سیستم پیامکی و گرفتن بازخورد از دانشجویان و در صورت تقاضای مشاوره تلفنی ، پیگیری از طریق دفاتر مشاوره دانشکده ها و انجام مشاوره، کامل کردن کلیپ های آموزشی در خصوص سلامت روان و موضوعات مرتبط با کرونا در فضای مجازی، دنبال خواهد شد.

همچنین در این ایام کارشناسان این اداره با تماس تلفنی با دانشجویان به پیگیری وضعیت تحصیلی و همچنین شرایط روحی و روانی انها می پردازند و خدمات مشاوره ای و راهنمایی های لازم را به آنها ارائه می دهند.

 

و در آخر بحث شیرین تربیت بدنی؟!

در حوزه مدیریت تربیت بدنی ، استمرار فعالیت های ورزشی دانشجویان به منظور تامین و گسترش ورزش، جهت دهی و استفاده بهینه از اوقات فراغت ، کمک به رشد  و شکوفائی دانشجویان ، کمک به تحرک و پویایی دانشجویان، حفظ نشاط و شادی به عنوان اهداف اصلی این حوزه در نظر گرفته شده است. در جهت نیل به این اهداف برگزاری مسابقات مختلف ورزشی بین دانشکده ای و خوابگاهی ، شرکت در المپیادهای ورزشی قهرمانی و همگانی، برگزاری زنگ سلامت و کاروان نشاط و سلامت، برگزاری مسابقات منطقه مرکزی،  تجهیز سالن های ورزشی خوابگاهها و برگزاری همایش های پیاده روی، عملیات اجرایی سالن ورزشی میلاد، بازسازی استخر و تعمیر ضروری آن از جمله اقدامات این حوزه در طول سال ۹۸ بوده است . از جمله برنامه هایی که در سال ۹۹ در حوزه تربیت بدنی دنبال خواهد شد می توان به نصب کفپوش جدید سالن شهید موحدی، تکمیل سالن ورزشی میلاد، برگزاری ورزشهای آنلاین ( دارت، روبیک، شطرنج)، آماده سازی تیم های ورزشی برای شرکت در المپیاد قهرمانی و بهسازی و تجهیز سالن های ورزشی خوابگاهها اشاره کرد.

مسابقات ورزشی بین دانشکده ای و مسابقات ورزشی درون خوابگاهی و بین خوابگاهی امسال با شور و نشاط و استقبال چشمگیر دانشجویان برگزار شد و ان شاالله بعد از پایان تعطیلات کرونایی مجدداد بر برگزاری چنین مسابقاتی تاکید داریم.